HI Mike…Thanks for all your help ! Here’s another question

HI Mike…Thanks for all your help ! Here’s another question:

When a buffet restaurant charges $12.00 per meal, the number of meals it sells per day is 400. For each $0.50 increase to the price per meal, the number of meals sold per day decreases by 10. What is the price per meal that results in the greatest sales, in dollars, from meals each day?

A) $16.00
B) $20.00
C) $24.00
D) $28.00

A rideshare app charges $2 per trip plus $0.4 per mile…

A rideshare app charges $2 per trip plus $0.4 per mile. A competitor charges $1 for the first 6 miles plus $0.5 per mile for every additional mile. For what length trip would the two services charge the same amount?

A. 10 miles
B. 18 miles
C. 20 miles
D. 40 miles

Can you craft an algebraic equation to solve this directly – or is plugging in the answers the way to go?

A vending machine sells sodas for $2 each, storing the money inside. On Monday, the vending machine has 40 sodas in it and it contains $30. Write a function equation that gives the number of dollars the vending machine has, d, in terms of how many sodas the vending machine has, s.

d = 30 + 2(40 – s) The machine begins the day with $30 inside, so that’s the “30 +” part. Easy enough. The variable s is defined as how many sodas the machine has in it, but what we really care about is how many sodas are sold. We know the machine begins the day with (more…)